Poczucie własnej wartości u naszego dziecka jest bardzo ważne. Gwarantuje ono prawidłowy rozwój zarówno emocjonalny, jak i rozwój na płaszczyźnie naukowej. Dzieci muszą wiedzieć, że je kochamy i o nie się troszczymy. Jak często mówimy naszym Skarbom, że ich kochamy? Czy potrafimy przeprosić, za to, że przez nasz kiepski humor "dostało im się" za coś niesłusznie, bądź za bardzo problem został wyolbrzymiony? Nie tylko ważne jest, to żeby im powiedzieć to krótkie "kocham Cię", równie ważne jest przyznanie się do własnego błędu. Dzieci mają swoją godność, o którą to najpierw my rodzice musimy zadbać. Kto z nas lubi słyszeć od swojej drugiej połówki, że jest kochany, jak się czujemy, kiedy jesteśmy niesłusznie karani, bądź oskarżani o jakieś rzeczy, ile razy kłócimy się z partnerem o nic ważnego, ale i tak padają za ostre słowa, bo ktoś miał kiepski dzień i nie wytrzymał - dobrze wtedy jest usłyszeć "przepraszam - przesadziłam/em". Dzieci też tego potrzebują, zwłaszcza, że bardzo często nie potrafią zrozumieć swych emocji, nie potrafią sobie z nimi poradzić. Ważne jest byśmy najpierw dali tym emocjom opaść i się uspokoić a później temat odpowiednio przegadali. Dzieci się uczą świata i życia, a pierwszymi nauczycielami i wzorami do naśladowania są rodzice.
Dziecko to członek rodziny - dlatego ważne, by nasz syn, nasza córka czyli się potrzebni. Nawet 15 miesięczne dziecko może Ci pomóc! Wyciągnąć sztućce ( nieszkodliwe łyżki) ze zmywarki, jest mnóstwo rzeczy, które maluchy mogą zrobić - zacznijmy od sprzątania swoich zabawek (jesli jest z tym problem, rozwiązaniem może okazać się wspólne przygotowanie kartonu/pudelka, do którego te zabawki mają wędrować - np. weźmy średniej wielkości karton i go pokolorujmy z dzieckiem, nazywając go "domkiem zabawek", jeśli mamy plastikowe pojemniki - może warto kupić naklejki?:)), można również zachęcić naszego Szkraba, do tego by na pomógł przy odkurzaniu, albo zostawić mu ściereczkę, która ma Wam podać. Dom to mnóstwo obowiązków i zajęć, dzieląc się z nimi z dziećmi, nie tylko uczymy obowiązkowości ale budujemy ich poczucie wartości i przynależności.
Nie zapominajmy o tym, aby niezależnie od wyniku pracy dziecka, znaleźć pozytywną stronę, nawet jeśli coś się nie uda - Ważne że spróbowałeś, cieszę się, że mi pomogłeś, następnym razem pójdzie Ci lepiej! a później wskażmy co jeszcze można by ulepszyć ;)
Szczęśliwa rodzina, która razem się trzyma! ;) Pamiętajmy, aby codziennie powiedzieć sobie nawzajem "Kocham Cię", a wtedy każdy dzień będzie piękniejszy :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz